Jazz Magazine 12'

Jazz Magazine 12'

Newspaper Forum USA

Newspaper Forum USA

EGE TV

EGE TV

ABOUT

Bugra's (electric bass virtuoso, composer) works are the mixed of baroque, romantic, modern jazz and Turkish traditional music. Bugra began playing bass professionally at the age of 17 and received Yamaha Best Bassist Award in 2008. Moved NY to make a dream come true in 2010. After coming across with Glenn Gould and got inspired from him authored a best-seller The Virtuoso Bassist Etudes in the category. The passion for piano, synthesizers and contemporary music were dominants of the those days and released the debut album with label 22 Records International “With Myself”: a collection of piano synthesizers compositions in a modern classical approach, and second album "New York Collection": an improvisation album with Robert Schoosleitner on drums. Bugra composed classical compositions (Op. 1,20,13,46) that were chosen to premier in New York, Los Angeles and Chicago. Besides received honorary awards from IBM, InVision and NASA.

Bugra has performed with world class names such as Marko Djordjevic, Alessandro Sgobbio (Umbria Jazz Awarded, Official Yamaha demonstrator), Alex Alexandar (Drummer at Dido, Eminem), Keita Ogawa (percussion at Snarky Puppy)Marko Djordjevic (Drummer at Matthew Garrison, Wayne Krantz), Vinx De’Jon Parrette (Percussion at Sting), Ara Dinkjian, Husnu Senlendirici in Turkey, Europe, and the US. Bugra also performed in major jazz festivals such as 6th International Izmir Jazz Festival, 15th International Istanbul Jazz Festival, 17th Izmir European Jazz Festival.

“Unique voice on his instrument!” -Lincoln Goines (Michael Brecker, Bob Mintzer, Mike Stern, and Wayne Krantz)

"Tremendous sound on bass and extraordinary ability on piano!"-Kim Plainfield (John Pattitucci, Kenny Rankin, Edgar Winter and Mose Allison)

"Well surrounded as a bassist, composer and piano player" -Lonnie Plaxico (Chet Baker, Dexter Gordon, Wynton Marsalis, Grammy-winning collaborations with Art Blakey and Cassandra Wilson)

Hakkında

Amerika merkezli No Treble Dergisi’nin “Özellikle bu yaşa göre tonlarca başarı” diye isminden bahsettiği Buğra Balcı 17 yaşında Türkiye’de profesyonel olarak çalmaya başladıktan sonra 2007’de aldığı tam bursla Italya’daki Accademia Nazionale del Jazz’da Furio Di Castri (Michel Petrucciani) ve Pietro Leveratto (Claudio Fasoli) ile bass çalıştı. 2008’de Yamaha All Star Bass ödülünü aldı. İzmir’li kontrbas sanatçısı Kürşat And ile Jazz çalıştı. Birincilikle girdiği Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesinde Esin Durmaz ile piyano ve Turgut Aldemir’le armoni çalıştıktan sonra 2009’da Berklee College of Music, Modern Music Academy ve Western Oregon Üniversitesinden burs alarak ilk önce Boston’a gidip Lincoln Goines (Michel Camilo, Michael Brecker,Wayne Krantz) ile bas gitar çalıştıktan sonra New York’un en önde gelen okullarından biri olan The Collective School of Music’ten aldığı bursla eğitimine New York’ta devam etmeye başladı. Bu okulda yerleştirildiği “ileri düzey performans programı”ndan sonra aldığı teklif ile tura çıkan bir bas eğitmeni yerine geçti ve Queens College’da Jazz master bölümüne kabulune kadar görevde kaldı. 2010’da New Hampshire Bas Festivali’nden tam burslu davetiye aldı. Queens College’da Lonnie Plaxico (Art Blakey Grammy ödüllü albümleri) ile bas, David Berkman (Brain Blade) ile armoni ve Michael Mossman ile kompozisyon çalıştı. The Virtuoso Bassist in 56 Partitas, 14 Baroque Etudes for Clarinet, The Virtuoso Pianist - 10 Contemporary Studies ve kategorisinde best-seller olan The Virtuoso Bassist in 14 Melodic Baroque Etudes kitaplarını yazdı. 46-13-20 ve 1 opus numaralı barok ve çağdaş klasik müzik eserleri seçmelerden geçip Chicago, Los Angeles ve New York’ta prömiyer yapıldı. Piyano çaldığı Jazz grubu Opus 3 ile Something’ Jazz Club gibi New York Jazz müzik sahnesinde performans sergiledi. Bas gitar çaldığı ve yine bestelerini yaptığı grubu Neptune ile davul sanatçısı Grammy ödüllü Robby Ameen ve Vladan Mijatovic eşliğinde müzik kariyerine devam etti. Dünya’nın en önemli davul virtüözlerinden olan Marko Djordjevic ile gitar profesörü Pete Jung’ın albümünde bas çaldı. 6. Uluslarası İzmir Jazz Festivali, 17. İzmir Avrupa Jazz Festivali ve 15. Uluslarası İstanbul Jazz Festivali gibi önemli Jazz festivallerinde sahne aldı. Vinx De’Jon Parrette (Sting), Alex Alexandar (Dido, Eminem), Keita Ogawa (Snarky Puppy), Ian Rapien ve Umbria Jazz ödüllü Alessandro Sgobbio gibi Dünya klasmanında önemli yerlere sahip isimlerle aynı sahneyi paylaştı. Çağdaş müzik ve Jazz etkilerinin görüldüğü ilk albümü olan “With Myself”in ardından Ian Froman’ın kendisi için “öylesine bir yetenek ki… Tamamıyla bir müzisyen” diye bahsettiği Avusturya’lı davul sanatçısı Robert Schoosleitner ile ikinci albümü “The New York Collection”ı meydana getirdi. Ayrıca özellikle genç nesiller ve müzik dünyası için 2015’ten bu yana geliştirdiği çeşitli projelerle de InVision, IBM ve NASA gibi isimlerden onur ödüllerine layık görüldü.

“Enstürmanında benzersiz bir ses” -Lincoln Goines (Berklee College of Music Profesör), (Michael Brecker, Bob Mintzer, Mike Stern, ve Wayne Krantz)

“Olağanüstü” -Kim Plainfield (Berklee College of Music Profesör), (John Pattitucci, Kenny Rankin, Edgar Winter, ve Mose Allison)

“Bestecilikte, bas gitarda ve piyanoda bir harika!” -Lonnie Plaxico (Queens College Profesör), (Chet Baker, Dexter Gordon, Wynton Marsalis, Grammy-winning çalışmalar Art Blakey ve Cassandra Wilson)

 
AguilarB_WLogo.JPG